Ogólna

Z jakich powodów osuszanie murów uznaje się za aż tak ważne?

Należy mieć świadomość tego, że obecność wilgoci w strukturach budynku, ma na nią bardzo negatywny wpływ. Co więcej, konsekwencją może być nawet pogorszenie się stanu zdrowia domowników i wszystkich innych przebywających wewnątrz. Okazuje się, że jedynym rozwiązaniem będzie specjalistyczne osuszanie murów, aby uratować konstrukcję, a także dobre samopoczucie funkcjonujących tam osób.

Jeśli wciąż nie jesteśmy przekonani co do tego, że osuszanie murów jest wręcz koniecznością w niektórych sytuacjach, warto poznać bezpośrednie przyczyny zaniedbania tego tematu. Istnieją także pomieszczenia, które z uwagi na swój charakter i rozmieszczenie będą o wiele bardziej narażone na wilgoć niż pozostałe.

Ryzyko odpadania tynku…

Jeśli tylko nasz dom będzie narażony na dość mocne zawilgocenie, pierwsze co będzie możliwe do zaobserwowania, to odpadający ze ścian tynk, bądź farba. Sprawi to nie tylko, że utraci on estetykę, ale także osłabi się jego konstrukcja, a to wystarczający powód, aby tego nie lekceważyć. To sytuacja, kiedy powinniśmy jak najszybciej zapewnić profesjonalne osuszanie budynku. Chociaż możliwe jest zrobienie tego samodzielnie, jednak prawdopodobnie nie będzie to skuteczne. To także ryzyko konieczności wykonania wielu skomplikowanych działań, a te w konsekwencji wcale nie muszą przynieść oczekiwanych efektów. Najlepiej jeśli odnajdziemy renomowaną firmę, która świadczy usługi osuszania murów, przy wykorzystaniu nowoczesnych i skutecznych technologii oraz materiałów.

Grzyb i pleśń…

W obecności wilgoci, w budynku bardzo dobrze rozwijać będzie się pleśń, grzyby oraz drobnoustroje. Ciepłe powietrze i woda, to dla nich wręcz środowisko idealne. Co więcej, nie jest prawdą to, że skuteczna ochrona przed nimi wymaga tylko regularnego sprzątania. Aby walka z nimi była skuteczna, nie obędzie się bez osuszania murów. To nie tylko sprawi, że pozbędziemy się tego przykrego problemu, ale też zminimalizujemy ryzyko, że pojawi się on w przyszłości.

Bakterie i organizmy żywe…

Okazuje się, że nie ma znacznie to, czy sprzątamy naszym domu regularnie, utrzymując doskonały porządek, czy jest też odwrotnie. Bakterie i tak mogą się rozwijać, jeśli tylko panuje w pomieszczeniu ciepło oraz wilgoć. Pomoże jedynie bardzo skrupulatne osuszenie miejsca, gdzie bakterie się zagnieździły, a także murów i całego budynku. Możliwością jest ususzanie murów za pomocą iniekcji, co jest wyjątkowo skuteczną metodą, a w porównaniu do innych, okaże się także sposobem niedrogim.

Jakie pomieszczenia wymagają zwykle osuszania?

Co ciekawe, okazuje się, że jeśli tylko w jednym z pomieszczeń zlokalizujemy obecność wilgoci, to na pewno ta obecna jest również w całym budynku! Nie powinno się zatem wybierać tego, które pomieszczenia będą osuszone, a które tego nie wymagają. Należy zająć się bowiem całym budynkiem, a niekiedy konieczne jest specjalistyczne osuszanie fundamentów. To jedyna szansa na to, aby pozbyć się problemu i sprawić, aby ten nigdy więcej już nie powrócił. Koniecznością staje się nawet osuszanie piwnicy i innych pomieszczeń, do których zwykle nie zaglądamy.

Najskuteczniejszy sposób osuszania…

Dla wielu z nas najważniejsze jest to, aby nasz budynek był osuszony raz a dobrze, czyli by efekt prac był dla nas satysfakcjonujący. Często stosowaną metodą jest iniekcja, która uchodzi również za najlepszą, a na pewno najtańszą. Iniekcja polega na wykonaniu odpowiedniej wielkości otworów w murze i wprowadzeniu do nich specjalnego środka, który w kontakcie z wodą ulega krystalizacji, a to w konsekwencji powoduje zamknięcie kapilarów, a także odcięcie drogi wodzie, która pochodzi z gruntów. Pokazuje to tylko, że prace tego typu raczej nie powinny być wykonywane przez nas na własną rękę. O wiele lepiej zlecić to prawdziwym fachowcom, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie. Jeśli posłużymy się właściwą metoda, osuszanie murów nie będzie trudne, ale też bardzo czasochłonne.