Ogólna

Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego – jak przebiega?

Gdy mamy problem z szyjnym kręgosłupem, to musimy być świadomi, że ten odcinek jest najtrudniejszy w rehabilitacji. Jest on bowiem szczególnie wrażliwy na urazy oraz także na ból. Wymaga odpowiedniej rehabilitacji.

Metody rehabilitacyjne

Każdy z nas kto miał do czynienia kiedykolwiek z bólem odcinka szyjnego, ten wie, że ból nie należy do przyjemnych czy też bezpiecznych dla naszego organizmu. Okazuje się, że przyczyną bólu szyjnego odcinka naszego kręgosłupa jest po prostu złe ułożenie głowy podczas snu. Kiedy śpimy, to raczej nie kontrolujemy pozycji naszego ciała. Często także śpimy na złych poduszkach. Pozycją najbardziej wygodną dla naszego kręgosłupa jest pozycja na wznak czy też na boku z podparciem. Otóż, rehabilitacja kręgosłupa szyjnego zalecane jest korzystanie z ortopedycznych poduszek, które są skonstruowane z elastycznej, jak i także łatwej do utrzymania w czystości gąbki. Ma ona wyżłobienia specjalne, które naśladują pozycję fizjologiczną kręgosłupa szyjnego.

Bardzo często rehabilitacja kręgosłupa szyjnego opiera się na metodzie siłowej. Jednym z jej ważniejszych elementów jest uciskanie oraz także masaż odcinka szyjnego kręgosłupa. Nie powinniśmy go w żadnym wypadku wykonywać samodzielnie. Powierzmy go w ręce personelu medycznego odpowiednio wykwalifikowanego. Początkowo ta metoda może wydawać się bolesna. Wynika to z tego, że siła ucisku jednak musi być większa od siły mięśni podtrzymujących kręgosłup. Jak i także większa niż siła grawitacyjna, która na kręgosłup oddziałuje przez całe nasze życie.

Bardzo ważny jest także ruch. Kręgosłup szyjny musi być cały czas w ruchu. Wstępem do ruchu jest sam masaż rehabilitanta. Następnym etapem jest wykonywanie ćwiczeń konkretnych, które poruszą nasze przykręgosłupowe mięśnie, pobudzą sam przepływ krwi w naczyniach oraz także zwiększa regeneracyjne zdolności tkanek. Mięśnie przy szyjnych kręgach muszą same się z powrotem odbudować. Najlepszy efekt w odbudowie mięśni uda się uzyskać poprzez ruchowe ćwiczenia oraz nie jesteśmy w stanie go zastąpić żadną operacją.

Do swojego rehabilitanta na pewno musimy mieć zaufanie. Bez niego trudno nam się będzie przemóc przed rehabilitantem. Oczywiście na zabiegi udajemy się tylko i wyłącznie do sprawdzonego rehabilitanta dla, którego rehabilitacja kręgosłupa szyjnego nie ma absolutnie żadnych tajemnic. Na szczęście dobrych rehabilitantów na polskim rynku na pewno nie brakuje. Pod tym względem mamy naprawdę spory wybór.