Ogólna

Projektor do domu – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Projektor multimedialny stał się ostatnio bardzo popularnym wyposażeniem, które coraz częściej kupuje się do użytku domowego. Zakup odpowiedniego modelu wymaga sprawdzenia kilku podstawowych kwestii, od których zależeć będzie późniejsze zadowolenie z użytkowania. Jakie aspekty są najważniejsze?

Projektor dedykowany do oglądania filmów

Obecnie najczęstszym wyborem klientów jest projektor multimedialny, przeznaczony do użytku domowego. Można bowiem z jego pomocą stworzyć efektowne kino domowe w zaciszu własnego salonu, i to relatywnie niskim kosztem – szczególnie w porównaniu do cen telewizorów o tak dużej przekątnej obrazu, jaką są w stanie zapewnić projektory.

Na rynku dostępne są modele dedykowane właśnie do takiego użytku – cechują je parametry pozwalające na uzyskanie dobrej jakości obrazu w warunkach domowych, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w tej roli. Dodatkowo posiadają wbudowany głośnik lub głośniki, dzięki którym można odtwarzać film z dźwiękiem nawet bez zakupu dodatkowego sprzętu nagłośnieniowego.

Rozdzielczość obrazu

Najważniejszym parametrem, jaki warto sprawdzić, kupując projektor multimedialny, jest rozdzielczość obrazu. To od niej zależy jakość wyświetlanego obrazu, co przy oglądaniu filmów ma ogromne znaczenie dla każdego użytkownika. Na rynku dostępne są modele z rozdzielczością Full HD – choć są trochę droższe od zwykłych modeli, przeznaczonych do biur czy szkół, jest to zdecydowanie korzystna inwestycja.

Kontrast i nasycenie kolorów w projektorze

Innym ważnym parametrem jest kontrast oraz nasycenie kolorów, jakie zapewnia dany projektor multimedialny. Od tego zależy, czy obraz będzie widoczny w każdych warunkach świetlnych oraz czy oczy nie będą się męczyły przy dłuższych seansach filmowych. Najlepiej pod tym względem wypadają projektory DLP, zapewniające świetnie nasycone kolory i głęboką czerń, wymagania mogą spełnić też modele LCD.

Głośniki zamontowane w projektorze

Projektor multimedialny przeznaczony do użytku domowego zazwyczaj posiada wbudowany głośnik lub głośniki, dzięki którym możliwe jest oglądanie filmów z dźwiękiem bez zakupu dodatkowego zestawu nagłośnienia. Warto zwrócić uwagę na jakość dźwięku, zapewnianą przez projektor – w tańszych modelach może być ona niezadowalająca dla kinomanów ceniących sobie wrażenia dźwiękowe, dlatego może być konieczny zakup dodatkowych głośników zewnętrznych, które będzie można podłączyć do projektora.

Regulowane położenie obrazu

Nie każdy chce mieć projektor na stałe zamontowany w danym pomieszczeniu – wiele osób korzysta z tego typu urządzeń od czasu do czasu, przechowując je w szafce i wyciągając wtedy, kiedy są potrzebne. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na funkcję dostosowania położenia obrazu, dokonującą korekty zniekształceń trapezowych. Pozwala ona na umieszczenie urządzenia w dowolnym miejscu pomieszczenia, niekoniecznie na środku, a przy tym uzyskanie idealnie równego obrazu.

Żywotność sprzętu multimedialnego

Każdy projektor ma swoją określoną żywotność, jednak w przeciwieństwie do innych urządzeń elektronicznych można ją dość dokładnie określić. Zależy ona bowiem od zastosowanego w urządzeniu źródła światła – najczęściej są to specjalne lampy, dzięki którym możliwe jest wyświetlanie obrazu na ścianie z pomocą projektora. Każdy rodzaj oświetlenia ma nieco inną żywotność – najlepiej na tym polu sprawdzają się projektory laserowe, które zapewniają idealną jasność obrazu nawet przez 30000 godzin. Są one jednak również najkosztowniejszą opcją, dlatego warto ją rozważyć w momencie, kiedy wiemy, że projektor będzie ważnym i często wykorzystywanym urządzeniem w naszym domu. Dla osób pragnących korzystać z projektora jedynie od czasu do czasu korzystniejszym rozwiązaniem może być tańszy model z lampą wysokociśnieniową, której żywotność może sięgać od 6000 do 15000 godzin.

Warto zdecydować się na zakup projektora w sprawdzonym, specjalizującym się w sprzęcie multimedialnym sklepie – dzięki temu można liczyć na profesjonalne doradztwo w wyborze najlepszego dla siebie wyposażenia tego typu.