Ogólna

Polska ekstraklasa piłki nożnej – jak wyglądają mecze po pandemii?

Nie da się ukryć, że z uwagi na pandemię korona wirusa oraz sam lockdown, w naszym życiu wiele się zmieniło i to na wielu płaszczyznach. Zauważamy to podczas codziennych czynności, w pracy, w szkole, a nawet w domu. Zupełnie inaczej prezentują się teraz wydarzenia sportowe, które dopiero będą powoli powracać po pewnej przerwie. Polska najwyższa klasa rozgrywkowa piłki nożnej powraca, jako jedna z pierwszych lig w całej europie. Warto dowiedzieć się, jakie zmiany możemy zaobserwować podczas transmisji telewizyjnych.

Polska ekstraklasa piłki nożnej to z pewnością nie jest „produkt” znany na całym świecie, a nawet w Europie. Zagraniczni kibice mają świadomość jej istnienia, znają kilku polskich piłkarzy na czele z Robertem Lewandowskim, natomiast sami z siebie nigdy nie obejrzeliby meczu pomiędzy dwoma polskimi klubami. To może się zmienić, gdyż niektóre stacje telewizyjne z innych państw, wykupiły ostatnio koncesję na transmisje meczów polskiej ekstraklasy, gdyż ich krajowe ligi jeszcze nie wznowiły rozgrywek. Każdy widz po powrocie spotkań polskiej ligi musi liczyć się z tym, że te będą wyglądać nieco inaczej niż przed pandemią. Jakie są to zatem zmiany i co będziemy mogli zaobserwować?

Pustki na trybunach

Mecze ekstraklasy powróciły pod warunkiem tego, że na stadionach obecni będą jedynie piłkarze, sztaby szkoleniowe, sędziowie oraz kilku dziennikarzy. Chodzi bowiem o minimalizowanie ryzyka zarażenia korona wirusem, co wciąż jest przecież możliwe. Spotkania przy pustych trybunach wyglądają zupełnie inaczej i przypominają bardziej grę treningową, niż prawdziwy mecz o stawkę. Warto jednak wiedzieć, że z czasem obostrzenia będą znoszone, a na horyzoncie widać już dobrą wiadomość, jako na stadiony mieli wrócić kibice. Mowa jednak o dość okrojonej liczbie, gdyż będzie to jedynie 25% miejsc siedzących konkretnego obiektu.

Poszerzenie możliwości korzystania z ławki rezerwowych

Powrót do gry po dość długiej przerwie sprawia, że rozegrane muszą być wszystkie zaległe spotkania, co przyczynia się do przeformatowania terminarza ekstraklasy. Ten jest obecnie bardzo napięty, a piłkarze muszą być przygotowani do gry ze zdecydowanie większą intensywnością, co w wypadku gorszego przygotowania kondycyjnego, może poskutkować wieloma kontuzjami mięśniowymi. Postanowiono zatem, aby menedżerowie mieli możliwość większego rotowania składem podczas meczów. Po wznowieniu rozgrywek, w spotkaniach ekstraklasy można wykonać nie trzy, a aż pięć zmian. Warunkiem jest jednak to, aby w ich skład wchodziły przynajmniej dwie podwójne zmiany tak, aby roszady zamykały się w trzech turach, nie licząc przerwy po pierwszej połowie spotkania.

Liczne zasady co do zachowania środków ostrożności

Transmisje meczów piłki nożnej mają posiadać także pewien aspekt edukacyjny i społeczny, pokazując tym samym, że środki ostrożności podczas pandemii, zachowywane są przez wszystkie grupy społeczne, a zatem także przez ludzi związanych ze sportem. Z uwagi na to, wszyscy oprócz piłkarzy wyjściowej jedenastki zobowiązani są do zachowania odpowiedniego dystansu od siebie, a także zakrywania nosów i ust maseczkami lub przyłbicami. UEFA rekomenduje także, aby minimalizując ryzyko zarażenia, zawodnicy nie stosowali kontaktu fizycznego podczas celebracji po zdobytych bramkach. Już po pierwszych spotkaniach da się zauważyć, że o ile te pierwsze wskazania są realizowane, o tyle piłkarze strzelający gole nie są w stanie opanować emocji i często świętują wyniki tak jak dawniej.