Ogólna

Okucia do szkła, czyli montaż powierzchni szklanych

W wielu obiektach wykorzystuje się szklane elementy wnętrza, np. drzwi, ścianki działowe czy balustrady. Do ich montażu niezbędne są okucia do szkła – specjalny rodzaj okuć, przeznaczony specjalnie do tego wrażliwego, wymagającego materiału. Jakie okucia są dostępne i co je charakteryzuje?

Okucia do szkła – zawiasy, klamki, podpórki

Okucia do szkła są niezastąpione wszędzie tam, gdzie we wnętrzach montuje się szklane powierzchnie, takie jak drzwi, ścianki działowe czy balustrady. To dzięki nim możliwe jest nie tylko osadzenie odpowiednio obrobionej tafli na pożądanym miejscu, ale także często nadanie jej odpowiedniej funkcjonalności. Ważne są także względy estetyczne oraz przyczynienie się do zwiększenia bezpieczeństwa powierzchni szklanych.

Do najczęściej stosowanych okuć należą z pewnością zawiasy do szkła, które wykorzystuje się w przypadku drzwi szklanych. Ponieważ materiał, z jakiego zbudowane jest w takiej sytuacji skrzydło drzwiowe, jest wrażliwy na przeciążenia, stosuje się zawiasy idealnie dopasowane, które nie będą ich generować. Dostępne są różne modele, przeznaczone zarówno do drzwi posiadających nawiercone otwory na okucia, jak i będące jednolitą taflą szkła.

W przypadku drzwi, niezbędne okucia do szkła to także klamki i pochwyty, dzięki którym można swobodnie otwierać i zamykać skrzydło, bez konieczności dotykania go (co łatwo brudzi powierzchnię materiału, a także może ją narazić na zarysowania). Dodatkowo można zamontować także zamki, co stosuje się szczególnie w biurach, by zabezpieczyć dane pomieszczenia przed niepożądanymi osobami.

Podpórki wraz z profilami są wykorzystywane głównie przy montażu ścianek działowych oraz szklanych balustrad. Znajdują zastosowanie również w mieszkaniach przy montażu szklanych kabin prysznicowych na wymiar.

Wytrzymałe okucia do szkła

Wybierając okucia do szkła, należy pamiętać o tym, w jakim środowisku zostaną zamocowane. We wnętrzach budynków stawia się przede wszystkim na estetykę – ze względu na przezroczystość szkła, wszystkie okucia są wyraźnie widoczne, dlatego powinny być dopasowane do wystroju wnętrza. Najczęściej stosuje się modele o minimalistycznym, nowoczesnym designie, doskonale pasującym do wnętrz ze szklanymi elementami. Wykorzystuje się proste kształty i podstawowe kolory, takie jak srebro, złoto, czerń i biel.

Ważnym aspektem jest także odporność na działanie szkodliwych czynników, jakim zostaną poddane w danym środowisku – np. w przypadku okuć do szkła montowanych przy drzwiach zewnętrznych należy wziąć pod uwagę fakt, że będzie działać na nie wilgoć, promieniowanie UV oraz zmienne temperatury. Okucia powinny więc być wykonane z materiałów odpornych na korozję oraz zniszczenie pod wpływem tych warunków.