Ogólna

Okucia do drzwi – wszystko, co należy na ten temat wiedzieć

Definicji okucia stosowanego w drzwiach jest wiele, ale mimo to trudno trafić na jedną, spójną, konkretną. Warto więc wypowiedzieć się na ten temat nieco szerzej, wyjaśnić czym są owe okucia i jak je dobrać do wybranego rodzaju drzwi.

Czym są okucia do drzwi?

Profesjonalne okucia do drzwi to tak naprawdę duży wybór produktów uzupełniających, przeznaczonych do zastosowania przy montażu skrzydła drzwiowego. Prawda jest taka, że gdyby nie one, drzwi byłyby kompletnie pozbawione funkcjonalności. To właśnie okucia sprawiają, że drzwi normalnie się zamykają i otwierają. Chodzi tu konkretnie o takie elementy jak – klamki, zawiasy, zamki, zaczepy, rygle, a także blachy oraz wkładki. Jak się okazuje, nie wszystkie do każdych drzwi pasują. Należy w związku z tym podpowiedzieć, jakie okucia, do jakich drzwi powinno się wybierać.

Jakie okucia do drzwi wybrać?

Trzeba zacząć od tego, że okucia dopasowuje się do typu drzwi, a także materiału, z jakiego zostały wykonane. Zwraca się również uwagę na to, do czego te drzwi są przeznaczone. W każdych drzwiach mogą być stosowane zupełnie inne rozwiązania. Warto w takim razie wypowiedzieć się o tym nieco szerzej. Otóż odpowiednie okucia do drzwi szklanych to te, które wyróżniają się specyficzną konstrukcją. Chodzi tu o takie okucia, które podczas montażu, a także samej eksploatacji w miejscach styku okucia z drzwiami nie dochodziło do zbyt nadmiernego przekazywania sił w wyraźnym kierunku. W takim przypadku zazwyczaj stosuje się specjalne wkładki amortyzujące. Czasem po prostu większa uwaga jest skupiana na konstrukcji okucia – sprzyjającej rozproszeniu przyłożonej energii. Należy mieć na uwadze to, że okucia dobierane do szklanych drzwi nie mogą osłabiać konstrukcji tego skrzydła. Aby drzwi te dobrze się prezentowały, trzeba zastosować w nich odpowiednie klamki, zamki i zawiasy. W tego rodzaju skrzydłach drzwiowych dość rzadko stosuje się zaczepy i elektrozaczepy. Nie stosuje się tu również wkładek do drzwi. Jeśli mowa o drzwiach drewnianych, wybór okucia jest całkiem duży. Należy mieć na uwadze to, że klamki i zamki występują w różnych konfiguracjach – wewnętrzne, zewnętrzne, jedno oraz dwustronne. Tu ważne jest to, aby zastosować mocne i wytrzymałe zawiasy. Okucia przeznaczone do drzwi drewnianych wykonywane są ze stali, mosiądzu, brązu, aluminium, a także z tworzywa. Kolejnym rodzajem drzwi są drzwi balkonowe. W tych stosuje się tak naprawdę tylko zawiasy, zaczepy i czasem zamki. Elementy te są tworzone z różnych materiałów, ale wybierając je do konkretnych drzwi, zwraca się głównie uwagę na to, z czego zostały wykonane. Najczęściej jednak wykonywane są z tworzywa, stali lakierowanej proszkowo czy plastiku. Same zaczepy tworzone są ze stali. Jakie okucia stosuje się w drzwiach przesuwnych? W przeciwieństwie do tradycyjnych drzwi, otwiera się je i zamyka na nieco innych zasadach. W drzwiach tych wykorzystuje się klamki w formie uchwytów drzwiowych. Inne okucia stosowane w produkcji i montażu drzwi, to zaczepy lub elektrozaczepy, a także zamki. Warto też wspomnieć o drzwiach prysznicowych, ponieważ te również należą do popularnych skrzydeł drzwiowych. Tu często stosuje się okucia wykonane z brązu lub mosiądzu. Czasem również ze stali i aluminium. Niezbędne okucia w przypadku tych drzwi to uchwyty klamkowe, rolki do prowadnic, a także zawiasy. W drzwiach tego rodzaju bardzo często stosowane są również okucia w postaci listwy zabezpieczającej przed uszkodzeniem tafli.

Zakończenie

Prawda jest taka, że wybór okuć do drzwi jest niezwykle szeroki. Podjęcie decyzji przez to jest trudne, ale przy odrobinie zaangażowania i przygotowania można w końcu trafić na te odpowiednie. Tak więc podsumowując, wybierając okucia, trzeba zwrócić uwagę na konkretny typ drzwi i materiał, z jakiego zostały wykonane drzwi. Ich dobór to częściowo sprawa mocno indywidualna. Przed zakupem trzeba po prostu zwrócić uwagę na to, jakie drzwi się posiada i w jakim zakresie będą służyły, w jakim pomieszczeniu zostaną zamontowane. Od tego też zależy dobór tych okuć.