Ogólna

Nie wiesz na jakie obrzeża ogrodowe postawić? Dowiedz się, jaki masz wybór!

Estetyka i funkcjonalność to coś, co powinno charakteryzować wybrane przez nas obrzeża ogrodowe, a zatem ich rola jest wyjątkowa ważna. Pozwalają one efektywnie zapanować nad układem otoczenia naszego domu. Dzięki nim, wydzielimy też poszczególne strefy ogrodu, a to znacznie uprości nam wytyczenie ścieżek i trawników.

Obrzeża z metalu

Metalowe obrzeża trawnikowe to gwarancyjna najwyższej trwałości. Ich styl jest minimalistyczny, dlatego sprawdzą się w ogrodach nowoczesnych, ale i eleganckich. Są to głównie listwy ze stali, które zabezpiecza się też przed korozją, za pomocą preparatów. To elementy, które bardzo przydają się przy rozdzielaniu konkretnych przestrzeni w ogrodzie, ale także jeśli planujemy budowę zielonego dachu. Co więcej, są one w stanie hamować ekspansję roślin na inne tereny. Dzięki stalowym obrzeżom, stworzymy także kwietniki, których kształty są oryginalne.

Często sięga się także po obrzeża z aluminium, a te są jednocześnie bardzo lekkie, ale i wytrzymałe. Ich zastosowanie jest wyjątkowo wygodne, a jeśli zostaną dobrze wykorzystane, na pewno bardzo dobrze wtopią się w otoczenie. Nie będzie to na pewno dobre rozwiązanie w przypadku ogrodów rustykalnych oraz romantycznych, co też powinniśmy wziąć pod uwagę. Kolory aluminium i stali nie będą zgrywać się z estetyką przestrzeni tego rodzaju i może wyglądać to po prostu źle.

Obrzeża z drewna

Obrzeża wykonane z drewna, stosowane są wyjątkowo często. Nie mamy tu do czynienia z kosztownymi elementami, a te przybierają zwykle formę listew i kołków, które są ze sobą połączone drutem w szeroki pas. Są one wykorzystywane w wypadku wytyczania granic, między trawnikami i rabatami. Mają duży wpływ na finalną estetykę, dając też wiele innych możliwości. Z ich pomocą uda się nam ukształtować przeróżne geometryczne formy. Lepiej jednak z nich zrezygnować, gdy planujemy umocnić ścieżki z betonu, schody w ogrodzie, a także placyki. Nie należą one do najtrwalszych obrzeży, a czasami nawet mimo impregnacji drewno może butwieć i rozpadać się przy częstym kontakcie z grzybem, ziemią i wilgocią. Ich technologia nie należy do najbardziej zaawansowanych, dlatego ryzyko uszkodzeń mechanicznych jest dość wysokie.

Obrzeża z plastiku

Obrzeża z plastiku są wytrzymałe, natomiast z drugiej strony, będą też przyczyną obniżenia walorów estetycznych. Obrzeża wykonane ze sztucznych tworzyw nie sprawdzą się w ogrodach, które mają sobą reprezentować konkretny styl. Są one natomiast wysoce odporne na działanie wilgoć, dlatego nawet ich wieloletnia obecność w gruncie nie będzie w stanie ich zniszczyć. Niestety, nieuniknione jest ich płowienie, a także ryzyko uszkodzenia w wypadku ogrodowych prac. Na pewno nie rekomenduje się stosowania plastikowych obrzeży w kształcie fal. Mimo tego, że są tanie, wyglądają bardzo nieestetycznie i bywają podatne na złamania. Sprawdzą się jednak, podczas wykonywania bariery korzeniowej.

Obrzeża z granitu

Obrzeża ogrodowe wykonane z granitu będą doskonałą uzupełnieniem ogrodów nowoczesnych, których styl jest nie do podrobienia. Obecne one są głównie w formie kostek oraz palisad. Granitowe elementy są bardzo wytrzymałe, a nie będzie również problemu, aby wkomponować je w ogród w taki sposób, by jego ład i harmonia nie została zaburzona. Kostki z granitu, układa się równo z granicami chodników lub rabatów, co pozwala na to, aby rośliny się nazbyt nie rozrastały. Granit pozwala także na wykonanie wyższych konstrukcji palisadowych, chociażby do umacniania schodów, czy też podwyższenia rabat.

Obrzeża z betonu

Podobnie jak te granitowe, obrzeża z betonu są wyjątkowo trwałe i mocne. Niestety ich estetyka nie należy do najlepszych. Będą odpowiednie dla podtrzymania schodów, skarp, nasypów rabatów, ale także w wypadku tworzenia murków. Z betonowych kostek ułożymy przeróżne wzory, a same palisady będziemy mogli spotkać w przeróżnych formach i kolorach. W ofercie mogą być również takie, których zadaniem jest imitowanie drewna. Podkreśla się fakt, że beton radzi sobie doskonale niemal w każdych warunkach atmosferycznych, dlatego doskonale wygrodzi rabaty i trawniki, ale także wytyczy chodniki, place oraz zredukuje ryzyko zbytniego rozrastania się roślinności.