Ogólna

Kto zajmuje się profesjonalną obróbką metali?

Niewielkie elementy metalowe są wykorzystywane w każdej dziedzinie przemysłu. Śruby, nakrętki, zawory, tuleje – takie części otaczają nas z każdej strony i zwykle nie zastanawiamy się, w jaki sposób powstają oraz kto zajmuje się ich produkcją. Obróbka metali to niezwykle istotna gałąź przemysłu, bez której inne zakłady produkcyjnie nie miałaby prawa bytu. Czym konkretnie zajmują się zakłady oferujące usługi CNC oraz kto jest odbiorcą takich usług?

Obróbka metali w technologii CNC

Technologia CNC (Computerized Numerical Control) pojawiła się po raz pierwszy już w latach 40. ubiegłego wieku, ale dopiero w ostatnich trzech dekadach nastąpił bujny rozwój tej dziedziny. Otóż, obróbka metali wykorzystuje dzisiaj nowoczesne algorytmy komputerowe, które zajmują się automatyczną produkcją metalowych części powstających z obrotowych brył metalu. Właśnie w ten sposób powstają gwinty, śruby, wkręty, nakrętki oraz inne części, z którymi spotykamy się każdego dnia.

Nowoczesna obróbka metali z pomocą technologii CNC doprowadziła do stopniowej miniaturyzacji urządzeń. Wszystko za sprawą możliwości produkowania coraz mniejszych części z zachowaniem nienagannej precyzji i trwałości. Możemy zatem śmiało stwierdzić, że pozostałe gałęzi przemysłu są uzależnione od zakładów zajmujących się profesjonalną obróbką metali.

Jakie części oferuje nam firma zajmująca się obróbką metali?

W dużych zakładach wykorzystywane są specjalne automaty tokarskie oraz inne urządzenia wyposażone w narzędzia potrzebne do precyzyjnego obrabiania takich metali, jak: stal, mosiądz, aluminium czy miedź. Do automatów umieszczane są pręty lub przygotówki o większej średnicy. W maszynie znajdują się specjalne noże, wiertła oraz gwintownice, które nadają prętowi odpowiedni kształt poprzez skrawanie obejmujące: toczenie, frezowanie oraz szlifowanie.

Tak właśnie powstają śruby, tuleje, nakrętki, zawory, gwinty, wkręty, łożyska oraz wiele innych elementów metalowych. Po za obróbką metali metodą skrawania, wyróżniamy jeszcze obróbkę plastyczną, cieplną oraz chemiczną. Pozwalają one nadać metalom oczekiwany kształt za sprawą wysokich temperatur lub wykorzystania niektórych substancji chemicznych. W ten sposób można również nadać częściom oczekiwane właściwości.

Komu adresowane są usługi CNC?

Profesjonalna obróbka metali jest dedykowana przede wszystkim dużym zakładom produkcyjnym, dla których wymienione wyżej części są po prostu niezbędne w procesie produkcyjnym. Na rynku funkcjonują również firmy otwarte na potrzeby prywatnych klientów, co stanowi ogromne udogodnienie dla osób prowadzących hobbistycznie własny warsztat.