Ogólna

Jakie wyróżniamy metody renowacji kanalizacji bezwykopowej?

Renowacja kanalizacji nie jest wcale trudnym procesem, jednak niezbędnym do utrzymania sieci kanalizacyjnej we właściwym stanie technicznym. Bardzo ważna w przypadku awarii czy uszkodzeń jest szybka reakcja, należy więc pamiętać o tym, aby jak najprędzej poinformować odpowiednią firmę o problemie. Im szybciej fachowcy zaczną działać – tym lepiej. Poznaj metody renowacji kanalizacji bezwykopowej.

Metoda natrysku polimocznikiem

Jedną z popularniejszych metod renowacji kanalizacji bezwykopowej jest metoda natrysku polimocznikiem. Jest to skuteczna i innowacyjna technika, którą stosuje się najczęściej w przypadku problemów z nieszczelnością czy też jakością przesyłanej wody. Metoda wymaga odpowiedniego wyczyszczenia komór technologicznych, wówczas ściany zostają pokryte polimocznikiem. Cały proces nie jest wcale trudny, czasochłonny ani kosztowny. Nie wymaga ingerencji żadnego przyłącza. Ważne jest jednak aby po natrysku wykonać inspekcję CCTV, a także próbę szczelności i chlorowanie wodociągu.

Metoda Relining

Kolejną, najstarszą metodą która umożliwia bezwykopowe renowacje kanalizacji jest technologia reliningu. Również cieszy się sporą popularnością. Całość jest bardzo prosta – przy użyciu wciągarki wprowadza się długie odcinki rur z polietylenu. Procesy reliningu dzieli się na close fit (o których mowa niżej) oraz na te, które nie są ściśle pasowane, czyli z przestrzenią międzyrurową.  

Metody z grupy Close Fit

Równie popularnymi metodami bezwykopowymi są metody z grupy Close Fit. Przede wszystkim charakteryzuje je wykonana fabrycznie rura z polietylenu, która jest w kształcie literu U. Jest to ciekawa i bardzo prosta metoda, nie wymaga ona zajmowania rozległego obszaru na placu budowy. Metoda przynosi oczywiście pożądane efekty i pozwala na uniknięcie różnego rodzaju dziur, uszkodzeń czy awarii. Potrzebny jest jednak specjalistyczny sprzęt, który umożliwia sprawne prace, nawet w najtrudniejszych warunkach terenowych.

Metoda Cracking Statyczny

Metoda Cracking Statyczny nie jest już tak popularna, jednak nie oznacza to, że nie jest skuteczna. W tej metodzie używa się wysokiej mocy wciągarek i głowic. Rurociąg, który zostaje poddany renowacji, zostaje zastąpiony nową, tworzywową rurą. Cracking Statyczny to wyjątkowa metoda, ponieważ jako jedyna umożliwia nam znaczne (bo o jedną dymensję) zwiększenie średnicy przewodu. Dzięki temu, że rura zostaje zastąpiona, nie ma potrzeby dokonywać czyszczenia, które bardzo często jest niestety kłopotliwe. Bardzo ważne jest, aby zlecić renowację kanalizacji tą metodą profesjonalnej firmie, która posiada odpowiednią wiedzę, umiejętności i doświadczenie.

Metoda CIPP Szkło UV

Grupa technologii CIPP jest przede wszystkim skuteczna. Wykorzystuje się ją zarówno do renowacji kanalizacji, jak i naprawy. Najpopularniejszą i uważaną za najskuteczniejszą metodą z tej grupy jest wykonywanie rękawa z włókna szklanego utwardzanego lampami UV. Technologia polega na wprowadzeniu wciągarki do wcześniej wyczyszczonego przewodu specjalnego rękawa. Zostaje on rozprężony za pomocą powietrza. Renowacja kanalizacji tą metodą jest naprawdę prosta.