Jakie aspekty są istotne, kiedy musimy kupić solidny kabel HDMI?

Praktycznie codziennie korzystamy z technologii, jaką oferują nam kable HDMI. Być może robimy to nawet nieświadomie, jednak tego typu złącza posiada obecnie większość urządzeń RTV, a szczególnie te nowsze. Czy mimo tego, zastanawiamy się nad tym, jakie typu i rodzaju jest to przewód oraz czy ma to jakiekolwiek znaczenie. Okazuje się, że może to wpływać na wiele czynników i jest to coś bardzo ważnego.

Co warto wiedzieć o HDMI, jako technologii?

Pomimo tego, że najbardziej znanym elementem w tym temacie jest po prostu kabel HDMI, warto powiedzieć więcej o samej technologii. HDMI, czyli High Definition Multimedia Interface to po prostu interfejs multimedialny, który pozwala na transmisję wideo w wysokiej rozdzielczości. Kable HDMI dają nam okazję na transmisję nie tylko obrazu, ale też wielokanałowego dźwięku. Już od początku XXI wieku możemy korzystać z tej technologii, zatem nie jest to żadna nowość. Złącze HDMI ma sporo zastosowań, a bierze się to z mnogości sprzętów, które je obsługują. Projektory, telewizory, laptopy, czy też konsole do gier, to tylko kilka procent z liczby urządzeń, które mogą być dzięki HDMI podłączone, a później dokonywać sprawnej wymiany treści multimedialnych.

Znane są też rozdzielacze HDMI. Te zaopatrzone są nie tylko w klasyczne złącze HDMI, ale też kilka różnych po drugiej stronie, które pozwalają na podłączenie innych urządzeń do jednego. To najbardziej przydatna funkcja w sytuacji, kiedy nasz sprzęt nie ma wystarczającej liczby wejść HDMI.

Podczas wyboru kabla HDMI – co będzie decydujące?

Mówiąc o wyborze dobrego kabla HDMI, należy szczególną uwagę zwrócić na standard. Wieloletni rozwój tej technologii powoduje, że raz na kilka lat, użytkownicy otrzymują nową generację interfejsu, a to szansa na uzyskanie coraz to lepszych parametrów przesyły. HDMI 2.0 to standard, który jest obecnie najpopularniejszy, a funkcjonuje on od 2013 roku. Pozwala na uzyskanie jakości nawet UHD! Rok 2015 przyniósł nam już HDMI 2.0a, a w kolejnym roku HDMI 2.0b, które pozwalają na wykorzystanie technologii HDR.

Spore znaczenie ma też długość przewodu, a to kwestia, o której często zdarza się nam zapomnieć. Warto zweryfikować to, w jakiej odległości są sprzęty, które zamierzamy ze sobą połączyć. Na pewno lepiej kupić nieco za długo kabel, niż postawić na za krótki. Oczywiście nie można popadać w skrajność, gdyż 15 metrów to zdecydowane maksimum, jeżeli chodzi o długość kabla HDMI. Przewody powyżej tej wartości, mogą nie działać prawidłowo.

Nie mniej istotna będzie jakość wykonania kabla. Bez znaczenia, czy ten jest krótki czy też długi, powinien być wyprodukowany z materiałów wysokiej jakości. Warto wybierać te, które posiadają pozłacane wtyki, ponieważ to gwarancja stabilnego działania i wysokiej jakości przesyłu danych. Miedź i aluminium to materiały, z których produkuje się budżetowe przewody, a warto wiedzieć, że te ze stali i miedzi będą o wiele lepsze. Najlepszym rozwiązaniem są jednak te, które wykonuje się z miedzi beztlenowej, dzięki temu otrzymujemy bardzo solidny kabel z wysokimi parametrami.