W dzisiejszych czasach, kiedy to rozwój technologiczny jest prężny i odbywa się na wielu płaszczyznach, możemy korzystać z wielu rozwiązań, które zwiększają nasze codzienne bezpieczeństwo. Jednymi z nich są systemy gaśnicze, które mogą być stosowane w różnego rodzaju obiektach i które skutecznie powstrzymują rozprzestrzenianie się ognia. Do tych najpopularniejszych zaliczamy instalacje tryskaczowe oraz systemy gaszenia gazem – sprawdźmy, które z nich sprawdzą się lepiej w Twoim obiekcie.

Instalacje tryskaczowe – skuteczne gaszenie wodą

Nowoczesne instalacje tryskaczowe to rozwiązania, które cieszą się prawdopodobnie największym zainteresowaniem właścicieli i zarządców różnego rodzaju budynków. Dzięki specjalnym układom przechowywania oraz podawania wody, są one w stanie ugasić pożar w każdym miejscu w budynku – szybko, sprawnie i w pełni automatycznie. Dzięki temu są powszechnie stosowane w różnego rodzaju obiektach użyteczności publicznej, przemysłowych czy handlowych. Są bardzo proste w użytkowaniu, a do tego niezawodne, co idzie również w parze z przystępną ceną.

Alternatywą dla instalacji tryskaczowych są inne systemy, gaszące pożary w oparciu o wodę, jak instalacje pionowe czy zraszaczowe.

Gazowe systemy gaśnicze – coraz bardziej popularne

Inną alternatywą dla instalacji tryskaczowych są systemy gaszenia gazem, które cieszą się rosnącą popularnością. Ich skuteczność wynika z tego, że są w stanie przerywać reakcję spalania na poziomie cząsteczkowym, a dzięki obniżaniu zawartości tlenu w powietrzu, uniemożliwiają płomieniom rozprzestrzenianie się. W tego rodzaju instalacjach wykorzystywane są gazy obojętne, wchodzące w skład ziemskiej atmosfery – są więc w pełni bezpieczne dla człowieka i nawet w przypadku znacznego obniżenia poziomu tlenu, nie uniemożliwiają mu oddychania.

Stawiając na systemy gaszenia gazem, możesz wybrać rozmaite rozwiązania – INERGEN, dwutlenek węgla, FM-205 i inne, równie skuteczne.

Co wybrać?

Zarówno instalacje tryskaczowe, jak również systemy gaszenia gazem są niezwykle skutecznie, ale to właśnie zasada ich działania powoduje, że sprawdzają się w różnych budynkach. Jeżeli chcesz zadbać o ochronę przeciwpożarową w obiekcie, w którym nie istnieje ryzyko zniszczenia mienia przez wodę, śmiało skorzystaj z rozwiązań tryskaczowych. Jeżeli natomiast woda, gasząca pożar, mogłaby wyrządzić szkody, postaw na gaz – sytuacja taka może mieć miejsce np. w serwerowniach, rozdzielniach elektrycznych, lakierniach czy innych miejscach, gdzie gromadzone są istotne sprzęty albo dokumenty.

Pamiętaj też, by wybierając odpowiedni system, postawić również na renomowany i profesjonalny serwis PPOŻ, który zadba o projektowanie i montaż instalacji. Musisz skorzystać z usług wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, którzy posiadają dobre opinie – tylko wtedy zyskasz pewność, że systemy bezpieczeństwa w Twoim obiekcie będą w pełni sprawne i doskonale sprawdzą się w momencie wybuchu pożaru. Pamiętaj też, że jakość jest ważniejsza niż cena!