W jaki sposób odróżniać dobre kawy od tych, których powinniśmy unikać?

Kiedy chcemy sięgnąć po jakąkolwiek kawę z półki w markecie, zazwyczaj naszą uwagę zwraca jej gatunek oraz zastosowane, a to jakość powinna być elementem najważniejszym. Jeśli chcemy samodzielnie dokonywać oceny jakościowej takich produktów, warto nauczyć się odczytywać przekazywane nam dane i informacje. Fakty są takie, że już sama etykieta oraz wygląd ziaren kawy może nam powiedzieć, czy mamy do czynienia z wysokojakościowym produktem.

Etykietka – źródło głównych informacji

Nie można oczekiwać, że nawet te dobre kawy będą oszałamiające w smaku, jeżeli będzie już po terminie ich ważności. Ważne jest jednak to, aby mieć na uwadze datę jej wypalania, gdyż to właśnie to świadczy w głównej mierze o świeżości tego produktu. Często spotkamy się z tym, że kawa będzie miała termin przydatności z aż dwuletnim wyprzedzeniem, a już po trzech miesiącach od wypalania najlepsze kawy mogą utracić swoje walory smakowe i właściwości.

Informacje – na co zwrócić uwagę?

Opakowanie kawy dobrej jakości, powinno być bardzo bogate w różne informacje, a te najczęściej zawierają też dane dotyczące ziaren. Dowiemy się skąd one pochodzą, ale także z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Spotkamy też chociażby informacje związane z konkretnym regionem, profilem smakowym, sposobie obróbki i wysokości upraw kawowca. Chociaż wydaje się, że to szczegóły, kiedy wybieramy kawę do biura, warto zwrócić na to uwagę.

Najważniejsze cechy ziaren kawy

To żadna nowość, że ziarna kawy są prawdziwym wyznacznikiem jakości produktu. Eksperci informują, że ich kształt powinien być regularny, a wypalanie równomierne przy zachowaniu jego odpowiedniego stopnia. Niestety, często zauważymy, że ziarna są prawie czarne, a to świadczy jedynie o tym, że producent chciał tym sposobem ukryć pewne defekty. Jeśli wybieramy właśnie kawę do firmy, takich produktów nigdy nie wybierajmy. Istotny będzie tutaj także zapach, a ten powinien być wyjątkowo aromatyczny. Po otwarciu opakowania, woń kawy powinna wypełnić całe pomieszczenie, wówczas mamy pewność, że to produkt najwyższej jakości.

Kawa o bogatym smaku i wyjątkowym aromacie…

Podstawowy i zarazem główny wyznacznik jakości kawy to jej połączenie smaku i aromatu. Bogaty smak, który rozwija się po pewnym czasie to coś co charakteryzuje kawy najwyższej jakości, natomiast płaski i ulotny smak oraz skrajnie silny, to raczej domena produktów z niższej półki, których nie warto wybierać. Od najlepszych kaw powinniśmy oczekiwać balansu pomiędzy poszczególnymi smakami, jednak będą w stanie to wyczuć tylko nieliczni. Nie musimy być jednak profesjonalistami, aby wyłonić pewne niepożądane aromaty i smaki, a będzie to chociażby posmak spalenizny, smolisty i papierosowy.