Ogólna

Brama szybkobieżna w mroźni

Brama szybkobieżna jest szczelnym i dobrym rozwiązaniem stosowanym w wielu miejscach. Wielu właścicieli mroźni zastanawia się czy tego rodzaju bramy będą dobrym rozwiązaniem i czy ich koszt eksploatacji nie będzie wysoki. Warto dokładnie przyjrzeć się temu tematowi.

Kilka słów o mroźni

Zanim jednak przyjrzymy się specyfice bramy szybkobieżnej, należy dokładnie określić jakim pomieszczeniem jest mroźnia, aby mieć pewność z czym mamy do czynienia. Duże mroźnie przystosowane są do przechowywania różnego rodzaju produktów w temperaturze ujemnej. Ze względu na swoją specyfikę posiadają jedne drzwi łączące je ze światem zewnętrznym – dworem oraz jedną parę drzwi, która łączy mroźnię z pozostałą częścią budynku. Jeżeli mroźnia jest naprawdę sporych rozmiarów, to na ogół posiada ona większą ilość drzwi wewnętrznych, aby zapewnić większą ciągłość pracy i swobodę komunikacji. Przy czym wszystko zależy od osób odpowiedzialnych za architekturę budynku.

Mroźnie są tak opracowane, aby zapewnić jak najszybszą wymianę towarów i przyjęcie nowych produktów do swoich wnętrz. Im dłużej brama od mroźni będzie otwarta, tym w przyszłości pojawią się większe koszta eksploatacyjne. Dobierając bramę do tego typu obiektów przemysłowych należy wziąć pod uwagę jej szybkość otwierania, jak również wysoki poziom szczelności i wytrzymałości.

Odpowiednia brama szybkobieżna do mroźni

Rozważając zakup bramy do mroźni należy pod uwagę wziąć kilka czynników, dzięki czemu w przyszłości można spodziewać się m.in. mniejszych rachunków za prąd. Mianowicie chodzi o:

  • krótki proces otwierania i zamykania bramy,
  • możliwość wykonania specjalnych drzwi dla pracowników bez konieczności otwierania całej bramy,
  • szczelność,
  • brak możliwości osadzaniu się lodu na prowadnicach, dzięki czemu praca będzie odbywała się sprawnie i szybko.

W ten sposób uda się dobrać odpowiedni model bramy, który będzie służył przez długi czas w firmie.

Koszty eksploatacji mroźni, a wysoka jakość bramy szybkobieżnej

Tak, bramy szybkobieżne nie należą do najtańszych egzemplarzy. Nie można jednak zapomnieć o tym, że jest to duży koszt inwestycyjny, który wpływa na późniejsze obniżenie rachunków w firmie. Przemysłowe bramy szybkobieżne posiadają specjalne przewody grzewcze, które pomagają uniknąć oblodzenia bramy. W dalszej konsekwencji można być pewnym, że brama nigdy nie będzie się zacinać – co często zdarza się w przypadku zwykłych bram. Nie można również zapomnieć, że dobrze skonstruowana brama posiada wysoką izolacyjność, dzięki czemu powietrze nie będzie uciekało z chłodni, jak również nie będzie się do niej przedostawało – co jest szczególnie ważne, jeżeli mamy do czynienia z upalnym latem i wysokimi temperaturami na dworze.

Mroźnie mają wysokie światła wjazdowe, co może być związane z ogromnymi stratami energii. Należy pomyśleć o bramach, które pomimo dużej wysokości, można sterować w szybki sposób. Taka jest właśnie brama szybkobieżna, b dzięki której można regulować poziom otwarcia bramy – od częściowego do całościowego, co zapobiega dużym stratom energii w mroźni.